Zdravotní pojištovny

Zprávy ze zdravotních pojištoven

Nepodceňujme význam preventivní prohlídky, radí lékařka ČPZP

Napsal admin • Úno 25th, 2011 • Rubrika: Česká průmyslová zdravotní pojištovna

Říkáte si: proč bych chodil k lékaři, když mě nic nebolí? Tak to je velká chyba. Preventivní prohlídky jsou důležité především kvůli přecházení nemocem. Odborníci varují, že jejich podceňování se může vymstít.

„Když máme možnost a jsme k tomu vybízeni, abychom jednou za dva roky zašli k doktorovi, tak bychom toho měli využívat. Na preventivní prohlídku bychom měli jít i v případě, že nás žádné zdravotní problémy netrápí. Pomůže totiž odhalit i skryté signály vážnějšího onemocnění a začít s léčbou včas,“ upozorňuje lékařka Lydie Fojtíková z České průmyslové zdravotní pojišťovny. Například začínající cukrovku
podle lékařky nepoznáme jinak než laboratorním vyšetřením. Člověka nebolí ani zvýšený krevní tlak – leckdy o něm vůbec neví a přitom by se měl léčit, aby se vyvaroval riziku mozkové mrtvice nebo srdečního onemocnění.

U preventivních prohlídek, ať už v ordinaci praktického lékaře, dětského a dorostového lékaře, stomatologa či gynekologa, se neplatí 30korunový regulační poplatek. Praktický lékař by měl každému svému pacientovi provést preventivní prohlídku vždy jednou za dva roky. Nechat si preventivně prohlédnout chrup u stomatologa je žádoucí jednou za rok. Stejně tak ženy by měly jednou ročně preventivně navštívit svého gynekologa. Kojenci mají v prvém roce života stanoveno devět preventivních prohlídek.

A jak má vypadat preventivní prohlídka u lékaře? Jednoduše řečeno jde o celkové fyzikální vyšetření, to znamená, že člověk by měl být prohlédnut od hlavy
až k patě. „Kromě toho, že je v ordinaci zvážen a změřen, je mu také přeměřený krevní tlak a je zkontrolováno jak vidí a slyší. Doktor by s ním měl probrat, jaké nemoci prodělal od poslední preventivní prohlídky, jak se mu od té doby daří, jak pracuje, zjistit změny v jeho sociálním zázemí. Pak by mu měl prohlédnout hlavu, krk, hrudník, poslechnout srdce, plíce,“ popisuje průběh preventivní prohlídky Lydie Fojtíková.

Během prohlídky by lékař ženě měl vyšetřit prsa nebo ve věku nad 45 let ověřit, kdy naposledy měla provedeno mamografické vyšetření v gynekologické či myologické ambulanci a s jakým výsledkem. V případě, že takové vyšetření v posledních dvou letech neabsolvovala, odešle ji na mamografické vyšetření. Každý člověk by rovněž měl být vyšetřen přes konečník, což je ale mnoha lidem nepříjemné. Pokud toto vyšetření odmítají, měli by lékaři podepsat, že si to nepřejí. Součástí preventivní prohlídky u starších lidí je i vyšetření stolice na okultní krvácení, které si odeberou sami doma a pak přinesou lékaři. V současnosti se ale mohou rozhodnout, že namísto tohoto testu absolvují jednou za deset let kolonoskopii, při které lékaři optickým přístrojem vyšetří střevo zevnitř. Od 40 let patří co čtyři roky k preventivní prohlídce i provedení EKG. Při první preventivní prohlídce u praktického lékaře a pak ve věku 40,50 a 60 let je součástí prevence laboratorní vyšetření cholesterolu a od 45 let vyšetření glykemie.

Preventivní prohlídky jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Za průměrnou preventivní prohlídku dospělého člověka zaplatí zdravotní pojišťovna praktickému lékaři 600 až 650 korun, u kojence je tato částka zhruba 450 korun. Stomatologové si od pojišťovny za dospělého i dětského pacienta účtují přibližně 300 korun.

Lydie Fojtíková poukazuje na to, že zatímco své děti rodiče na preventivní prohlídky přivedou, u sebe už tak důslední nebývají. I přesto, že řada lidí preventivní lékařské vyšetření zanedbává, vynakládá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nemalé prostředky právě na úhradu nákladů spojených s preventivními prohlídkami. Jde však o platby, které se pojišťovně rozhodně vyplatí. Následně totiž uhradí méně za léčbu nebo onemocnění, která jsou natolik závažná, že potřebují drahou léčbu. „V letošním roce očekáváme, že výdaje za prevenci dosáhnou přibližně 450 milionů korun. Při celkovém počtu 720.000 pojištěnců by při frekvenci jedenkrát za dva roky mělo být nejméně 350.000 úhrad za preventivní prohlídku,“ dodala Lydie Fojtíková

Podívejte se také na článek cvičení na záda.


Štítky: ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Comments are closed.