Zdravotní pojištovny

Zprávy ze zdravotních pojištoven

Kdo onemocní prasečí chřipkou aneb jak se této nemoci vyvarovat

Napsal admin • Úno 25th, 2011 • Rubrika: Česká průmyslová zdravotní pojištovna

V České republice se nakazilo prasečí chřipkou již několik stovek lidí a počty nemocných stále stoupají. Kvůli viru
H1N1, který na celé naší planetě zabil přes sedm tisíc lidí, se zavírají školy a nemocnice zakazují návštěvy u pacientů. K aktuálnímu tématu se v rozhovoru vyjádřila zdravotní ředitelka České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Pavla Kiovská.

Paní ředitelko, co je to prasečí chřipka?

Nový virus H1N1 je mix genů několika chřipkových virů prasat, ptáků a člověka. Prasečí chřipka, která se označuje jako A(H1N1), se objevila poprvé letos na jaře v Mexiku, proto se jí také občas říká mexická chřipka.

Jak se nemoc přenáší?

Virus se šíří vzduchem – kapénkovou infekcí stejně jako běžná chřipka. Stačí například kontakt s kašlajícím nemocným nebo sáhnout na kliku
či držadlo v metru či jiném prostředku veřejné hromadné dopravy, kde virus ulpěl, a pak se dotknout úst. Důležitá je proto hygiena.

Jaká je inkubační doba?

Nemoc propukne u nakaženého člověka podle odborníků v rozmezí jednoho až sedmi dnů. Pacient dál prasečí chřipku šíří týden, po tuto dobu by měl být v domácí izolaci, aby vysoce nakažlivým virem H1N1 neinfikoval další lidi.

Jaké má chřipka A(H1N1) příznaky?

Nemoc má totožné příznaky jako běžná chřipka. Pacienta většinou přepadne náhlá horečka, kašel, bolest svalů, kloubů a hlavy
. Může se přidat ještě třes, únava a zvracení nebo průjem.

Jaké zásady mají lidé dodržovat, aby se vyvarovali nákazy virem H1N1?

Je třeba dodržovat základní hygienická pravidla, včetně pravidel slušného chování. To znamená: smrkat i kýchat do kapesníku, neplivat na chodník, umývat si ruce
při příchodu domů a vždy před jídlem a podobně. Obecně platí stejná pravidla jako u ostatních nemocí. Pomáhá kvalitní spánek, psychická pohoda, zdravá strava s větším obsahem vitamínů, přiměřený pohyb
, otužování. Důležité je vyhýbat se možnému styku se zdrojem nákazy, tedy v epidemii omezit pobyt v místech, kde se shromažďuje velký počet lidí, jako jsou například nákupní střediska, kina, divadla či diskotéky.

Jak si mají lidé počínat, když jim lékař oznámí, že mají prasečí chřipku?

Striktně dodržovat pokyny lékaře! Nemocným s těžkým průběhem chřipky lékaři předepisují moderní antivirotika. Tato jsou však účinná pouze pokud se podají do 48 hodin po propuknutí nemoci. Zdraví lidé většinou zvládnou prasečí chřipku jen s Paralenem.

Jak dlouho trvá léčba?

Pokud nenastanou komplikace, tak se pacientům za tři až čtyři dny uleví a po týdnu jsou schopni znovu chodit do práce. Dva týdny po nemoci ještě nejsou úplně ve své kůži, cítí se unavení a rozlámaní.

Kdy a zda vůbec doporučují odborníci očkování proti běžné chřipce za účinné?

Očkování proti běžné sezónní chřipce je účinné tehdy, pokud se výrobce vakcíny „trefí” a vyrobí vakcínu skutečně proti tomu viru, který pak chřipku vyvolává. Dá se ale říci, že i když není očkování úplně specifické proti tomu viru, který právě v dané sezóně chřipku způsobuje, zmírňují se tímto projevy jiné sezónní chřipky, V tomto smyslu někteří zdravotníci hodnotí i přínos očkování proti sezónní chřipce při nákaze virem H1N1.

Kolik pojištěnců ČPZP bude očkováno proti viru H1N1 a
o jaké skupiny obyvatelstva jde?

ČPZP eviduje k očkování proti chřipce A(H1N1) přibližně 13.000 osob vybraných na základě metodiky dodané z Ministerstva zdravotnictví ČR. Jedná se o rizikové chronicky nemocné pacienty s vybranými kardiologickými a plicními onemocněními. Pojišťovna zaslala seznam vybraných chronicky nemocných k prověření správnosti výběru jejich ošetřujícím kardiologům a následně praktických lékařům, kteří mají možnost podle svého uvážení a na základě kompletních informací o svých pacientech osoby ze seznamu vyškrtnout, nebo naopak na seznam přidat. Zároveň provádějí firmy zabezpečující chod státu výběr svých zaměstnanců vytypovaných k očkování, tyto seznamy jsou ve zdravotních pojišťovnách kontrolovány a porovnávány se seznamy chroniků, aby se zabránilo duplicitám.

ČPZP v této chvíli eviduje asi 3500 osob zařazených do této skupiny osob vybraných pro vakcinaci.

Afty jsou velmi nepříjemné, nejhorší jsou afty v krku. Ty způsobí hodně bolesti.


Štítky: , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Comments are closed.